Trestat nebo ne?

Dopustili jste se někdy trestného činu? Většina z nás bleskově odvětí, že ne. Stáhli jste si ale z internetu někdy film, seriál nebo písničku bez toho, abyste za ně řádně zaplatili? Tady už se alespoň někteří zarazí. Pokud byste se zeptali autorů, vydavatelů, a dokonce i některých platících zákazníků, tak ano, nelegální stahování z vás dělá zloděje. Proč? Protože je to stejné, jako byste danou věc strčili v obchodě pod kabát. Zkrátka a dobře, autorovi vaší vinou utíká zisk, a vy byste měli být potrestáni.
lebka a kosti
Z pohledu těchto lidí znamená internetové pirátství, že autorům se jen horko těžko vrací náklady, a také je to nespravedlivé k těm, kdo za knížku, desku nebo DVD řádně zaplatili. Internet navíc není tak anonymní, jak si někteří piráti rádi myslí, a nelegální stahování se dají dohledat. Jistě, majitelé autorských práv nejsou tak naivní, aby si mysleli, že je možné dostat před soud každého piráta jednotlivě. Tlačí ale na autority, jako jsou policie nebo soudy, aby alespoň důsledněji mazali stránky, na kterých se nelegální obsah objevuje, a zavírali ty, kdo jej na ně umisťují. Navíc, dodávají tito lidé, tyto stránky mají často značné příjmy z reklam, takže nejen, že autorům utíká zisk, ale někdo na tom ještě vydělává.

Odpůrci se mazání celých stránek zuřivě brání. Poukazují například na známou kauzu stránky megavideo. Tu úřady smazaly kvůli šíření nelegálního obsahu, a její zakladatel putoval před soud. Zároveň s tím ale zmizela i spousta osobních videií, souborů a fotografií, které lidé prostřednictvím této stránky sdíleli se svými přáteli a známými, a na nichž nic špatného nebylo. Smazat celé úložiště, dodávají tito lidé, znamenalo připravit mnoho z nás o nenahraditelné vzpomínky. Kromě toho, dodávají, pokud si něco stahuji z internetu, je to proto, že cena, za kterou je to nabízené, pro mě není přijatelná.
hra o peníze
Ano, nelegálně jsem si stáhl seriál, ale jenom proto, že není na žádné dostupné webové platformě, a cena za celou sérii je prostě moc vysoká. Chtějí-li vydavatelé, aby si lidé nestahovali obsah nelegálně, musí jej nabídnout za přijatelnou cenu. To se v minulosti osvědčilo například u desek, kde uživatelé sami mohli rozhodnout, kolik jsou ochotni dát. Výsledná cena se od té běžné moc nelišila. Zastánci volného stahování dodávají navíc i to, že chytit a potrestat piráta by společnosti nejspíše stálo více, než kolik je jejich ušlý zisk.

About the Author

You may also like these

No Related Post