Jak naučit děti zacházet s penězi – Začněte co nejdříve a nespoléhejte na školu!

Děti musíme neustále vzdělávat, řada rodičů ale spoléhá hlavně na školu. Ne každá škola ale děti naučí vše podstatné, třeba to, jak zacházet s penězi. 

Jak naučit děti zacházet s penězi – Začněte co nejdříve a nespoléhejte na školu! 

Dnes se tomu říká základy finanční gramotnosti a v některých školách jde dokonce o samostatný předmět, který se vyučuje. Má totiž dětem ukázat, jak vhodně zacházet s penězi, což v budoucnu může pomoci zabránit tomu, aby se mladí lidé zbytečně zadlužovali. Zní to logicky, že? Jenže nejde o povinný předmět a školy jej tak zařazují jen sporadicky v rámci svých možností do svého vzdělávacího plánu, ne každá škola tak dospívající děti naučí potřebné základy finanční gramotnosti. Naučit děti, jak zacházet z penězi by měli především rodiče. Jak na to a jak srozumitelně a nenásilně vštípit dětem tyto základy o vydělávání a utrácení peněz? 

pokladnička pro děti

Začněte určitě s kapesným

Dávat dětem kapesné není výsadou, není to odměnou, mělo by to být něco zcela automatického a je třeba si uvědomit, že právě takhle se děti učí zacházet správně s penězi. Nemusí to být nijak vysoká částka, to si ani řada rodičů nemůže dovolit, měla by to být částka přiměřená, třeba i symbolická, ale děti by ji měly dostávat pravidelně. Tak jako dostávají dospělí svou výplatu. Je třeba určit hranice, dítě by mělo vědět, na co mu kapesné slouží a tyhle věci by jim rodiče neměli pořizovat jen tak. Děti se musí naučit hradit si své výdaje z vlastních peněz, třeba i z peněz, které dostanou od babiček na narozeniny. Je třeba ale dětem vysvětlit, že není rozumné všechny peníze z kapesného utratit ihned, musí s nimi umět vyjít po nějakou dobu a taky by jim něco mělo zbýt. Tak jako si dospělí snaží šetřit peníze na horší časy a chtějí mít úspory. Tohle je stejné. 

peníze v hotovosti

Do kasičky nebo na bankovní účet? 

Doba jde dopředu a tak dnes nejsou výjimkou ani dětské účty, kdy i děti mohou dostávat své kapesné na bankovní účet a pak platí kartou. Tohle je spíše pro starší děti, dětem na prvním stupni základní školy jistě nebudete zřizovat účet, ale i později to může být zrádné. I pro nás dospělé je totiž mnohem jednoduší utratit peníze z účtu, naopak, pokud máme hotovost, zacházíme s penězi úplně jinak. Dítě by mělo mít svou kasičku a tam by si mělo spořit, mělo by vidět peníze na vlastní oči. Mělo by si je umět spočítat. K bankovnímu účtu pro děti tak přistupujte až mnohem později, i když je to jednodušší. 

Děti budou v životě žít podle toho, co se naučí. I základy toho, jak fungují peníze, tak musí dobře znát. 

About the Author

You may also like these