Pít či nepít

Hamletovská otázka „být či nebýt“ by mohla dost dobře posloužit i v případě pitného režimu „pít či nepít“, a to hlavně v období horkých letních dnů, kdy naše tělo dostává hodně zabrat ať už velkým teplem nebo větší pohybovou, sportovní aktivitou.

nalévání vody

Teplé měsíce jsou u většiny lidí tou nejoblíbenější částí roku, potkáváme spousty kolařů, běžců, lidé chodí hodně ven a své tělo tak vystavují větší aktivitě než v měsících chladnějších. S horkem souvisí také velká řada zdravotních problémů a nezáleží na tom, jestli jste na chaloupce v českých luzích nebo u moře v zahraniční destinaci. To, aby tělo fungovalo jak má, musí mít dostatečné množství tekutin.

To ale neznamená, že pokud nejsou vysoké teploty, že bychom měli pitný režim zanedbávat, i když v létě by měl dostatečný přísun tekutin především zajistit zchlazení organismu.
voda na rukách

Jaké množství je to správné

Každopádně se napijte vždy, když pocítíte žízeň, rozhodně neodpírejte tělu to, o co si samo řekne. Jinak záleží na váze, věku, tomu, jak náročně se hýbete. Pokud sportujete, samozřejmě je nutné dodat tělu více vody. Dalším kritériem je i jídlo, některé obsahuje vodu, hlavně se jedná o ovoce a zeleninu. To by mělo být součástí jídelníčku jak u dětí, tak i dospělých, a to po celý rok. Existuje jednoduché pravidlo – na jeden kilogram čtyřicet mililitrů tekutiny.

Ne všechno co teče, je to pravé, vyhněte se slazeným nápojům, tedy limonády a džusy. Vhodné jsou neslazené čaje, minerálky, neperlivé vody.

Pokud nastanou tropická vedra, i když jste milovníci sportu, tuto činnost omezte, vyhýbejte se kritickému poledni, kdy slunce žhne nejvíce a na hlavě noste klobouk, kšiltovku, šátek apod.

Pokud bude tělo dehydratované, budete se cítit unaveni, mozek bude fungovat pomaleji, projeví se známky nervozity, mohou nastat bolesti hlavy. Hrozí také úpal nebo přehřátí. Tomu všemu se dá předejít dostatečnou konzumací tekutin.

About the Author

You may also like these

No Related Post