Kterou půjčku si vybrat?

  • 14. 1. 2023

Někdy lidem schází ke spokojenosti pouhých pár korun. A pak se to dá ignorovat, protože taková menší úspora a minimální odříkání si po omezenou dobu je vlastně hračka. Jenže jsou i našinci, a není jich vůbec málo, kterým neschází jenom banálních pár korun. Těm mohou scházet tu desítky a tu stovky tisíc, a někdy dokonce i miliony. A v takových případech už si nikdo obvykle nemůže říci, že zkrátka počká, až si tyto peníze našetří. Protože to by se načekal! A často by se ani nedočkal.

rozložená eura

A když jsou někomu zapotřebí takové velké peníze, které mu ale scházejí, a to tak, že nelze žádoucí výdaje odložit nebo na ně rezignovat? Pak se je třeba poohlédnout po nějaké půjčce. Díky které by se to potřebné, ale příliš drahé, zaplatilo. A pak by se prostě splácelo.

Jenže zkuste si přijít do některého finančního ústavu a říci, aby vám půjčili takové velké peníze! Jistě, zřejmě by vám vyhověli, ale to jedině v případě, že jste naprosto dokonalými žadateli splňujícími ta nejnáročnější kritéria. Když máte čisté registry dlužníků a příjmy natolik horentní, že pro vás nebude splácení problém, pak vám kdekoliv rádi peníze půjčí. Jenže takto dokonalých žadatelů o půjčku není mezi našinci mnoho. To jsou bílé vrány.

eura bankovky

A ti, kdo dokonalí nejsou, ale přesto by potřebovali velké peníze půjčit? I ti vlastně mohou teoreticky uspět. To ale často jedině v případě, že usoudí, že je pro ně ideální volbou hypotéka bez doložení příjmu Hypotéka bez registru. Protože zatímco jinde by po nich požadovali prokázání mnoha kvalit, tady je to jiné. Tady se nikdo nemusí bát ani záznamů v registrech dlužníků, ani toho, zda budou připadat poskytovateli této půjčky příjmy žadatele dostatečné. Tady stačí dát jako záruku splácení nemovitý majetek a všechno jde.

Pak už není nemožné ani získání hodně velké půjčky. Kterou prostě kdekdo z nás někdy potřebuje.

Zvyšování úroku a nesmyslně vysoké splátky

  • 30. 5. 2022

Tento problém poslední dobou zažívá čím dál větší část rodin, i jednotlivců. Úroky vzrostly, a komu končí fixace, může se těšit na pěkně velké příplatky, které se odrazí právě na úrocích. Ti kdo do teď tak akorát vycházeli, začínají propadat panice. Dá se s tím něco dělat?

Refinancování

Refinancování hypotéky je skvělou možností, jak změnit nastavení splátek, a dokonce i ušetřit. Stačí jen sehnat banku, či nebankovní společnost, která vám tuto možnost nabídne, spolu s lepší úrokovou sazbou, a bez poplatků za refinancování. Můžete to zkusit nejprve tam, kde máte svoji hypotéku, což však může vést k jistému neúspěchu.

kalkulačka a propiska

Před možným refinancováním banky prověří vaši bonitu, a také registr. V případě, že nevyděláváte dostatečný obnos, tedy vaše příjmy nejsou dle banky dostačující, refinancování vám bude zamítnuto. Zní to směšně, že? Musíte vydělávat více, abyste mohli splácet méně. Tak to však banky mají nastavené, a jistí se tak proti vaší neschopnosti splácet. V takovém případě se pak můžete obrátit na nebankovní společnost, která je možnosti refinancování otevřenější, a nabídne vám lepší úrokovou sazbu, či vám prodlouží dobu splácení tak, aby vaše splátky klesly.

kalkulačka a laptop

Kdy a jak zažádat o refinancování?

Ideální doba k žádosti o refinancování hypotéky, je asi tak tři měsíce před koncem fixace. Pokud chcete refinancovat u své banky, je lepší toto provést delší dobu předem, pro případ, že by vám banka tuto možnost zamítla. Pak budete mít stále čas hledat možnosti u konkurence. Pokud se chcete obrátit s žádostí na nebankovní společnost, obvykle stačí poslat žádost skrze formulář na stránkách společnosti, a počkat, než se vám někdo ozve, a vysvětlí vám všechny podrobnosti. Můžete se obrátit i na větší množství společností, čímž získáte přehled o momentálních nabídkách, a vyberete si tak tu, která vám bude vyhovovat nejvíce. Refinancování je dobrý nápad i v případě, že si s klidem můžete dovolit vyšší úrokovou sazbu splácet. To, že na to máte, ještě nutně neznamená, že byste měli své peníze utrácet zbytečně, když to jde i jinak, a lépe.

Bez peněz bychom už nevyžili

  • 7. 5. 2022

Jak se cítí lidé, kteří nemají dost peněz? Přece nevalně, ba i přímo zoufale. A není se vůbec čemu divit, protože nedostatek finančních prostředků není žádný důvod k jásotu. Ten, kdo nemá peníze, nemá vlastně automaticky ani nic z toho, co se za ně dá nakoupit, ten může žít leda z toho, co si nashromáždil v předchozím životě nebo co mu někdo daruje. A z toho se obvykle nežije zrovna skvěle.

A tak si lidé vydělávají, aby mohli zas utrácet. Získávají peníze, aby o ně mohli přicházet výměnou za získání něčeho jiného. A pokud dotyčným lidem, tedy vlastně komukoliv z nás, přeje štěstí, je takových peněz, ke kterým se dostaneme, dostatek.

francouzské franky

Ale ne každý má takové štěstí. Vždycky se najde někdo, komu jeho příjmy nestačí, kdo by potřeboval mít víc, než kolik má. Ale když zkrátka peníze nemá, tak je nemá.

Ale konstatovat svoji chudobu není řešení. Ten, kdo by pouze zjistil, že není finančně dostatečně zajištěný, ale neudělal by nic pro to, aby se taková situace změnila, by byl dříve či později nevyhnutelně ztracený, ten by nejspíše strádal nedostatkem až do doby, než by snad i umřel hlady. A až tak daleko se to nesmí nechat zajít.

karty a účet

A když tak někdo nemá na financování toho, co je pro něj důležité, shání se aspoň po nějaké té půjčce. I ta může být vytouženou pomocí, jakkoliv je faktem, že jde o pomoc pouze časově omezenou.

A kterou půjčku si může člověk v nouzi vzít? Vlastně jakoukoliv, která se mu zamlouvá a kterou dostane. A ten, kdo se o detaily jednotlivých nabídek opravdu zajímá, zjistí, že je tím pravým pro něj nejspíše hypotéka bez dokládání příjmů. Protože u které půjčky vás nepřipraví její poskytovatel o naději jenom proto, že máte třeba poměrně nízké příjmy nebo záznam v registrech dlužníků? Jenom u takové nebankovní hypotéky. U které stačí zaručit se zástavou nemovitosti a rázem je po problémech.

Peníze nutné pro svobodný život

  • 22. 2. 2022

V současnosti se mnoho lidí nachází v situaci, kdy žijí od výplaty k výplatě. Ve světě je velká krize zejména na trhu s energiemi a ta je ovlivněna jak pandemií, tak válkou. V těchto časech, kdy se vše zdražuje si člověk začíná uvědomovat, co vše je potřeba, aby žil bezstarostný život aspoň v otázce peněz. Bohužel se teď hodně stává, že lidé potřebují pomoc od svých přátel či státu, aby byli schopni zaplatit základní výdaje, jako je nájemné a jídlo.

výuka ve škole

Situace, kdy člověk není schopen sám sobě vydělat dost peněz na obživu je velmi psychicky zdrcující. Mnoho lidí totiž vnímá potřebu říct si někomu jinému o peníze jako veliké zklamání sebe sama. Vystěhovat se z domu, vydělávat vlastní peníze a vše si již zajišťovat samostatně se bere jako znak dospělého života a nejspíše proto, lidé kteří se dostat do finančních problémů cítí veliký stud a frustraci.

Na finanční situaci jednotlivce se také dá nahlížet jiným způsobem než jestli žije od výplaty k výplatě či ne. Dá se to také posuzovat spíše z psychologického hlediska jestli lidem vystačují k spokojenosti jeho obnosy. Někteří lidé jsou od mala vedení k šetření a nejsou zvyklí si každý měsíc pomalu obměňovat šatník a podobně. Těmto lidem často stačí ke klidu méně peněz než lidem, kteří ke štěstí tyto materiální věci potřebují. Zkrátka mají potřebu si kupovat věci jen tak pro radost, za odměnu a podobně.

rozhazování peněz

Vztah jednotlivého člověka k penězům jde také poznat na tom, jak si jich daný člověk váží. Jestli mají lidé pocit, že deset korun je málo a jen tak je rozhazují, nebo si naopak uvědomují, jak se ty desetikoruny sčítají velmi rychle a mohou vytvořit velké částky zásadně ovlivňující jeho celý rozpočet. V podstatě velmi záleží na finanční gramotnosti jedince a ta už je naštěstí součástí základního vzdělání, takže ji má mít zvládnutou každý, kdo absolvoval základní školu.

Značka versus kvalita

  • 11. 2. 2022

Spousta lidí se mylně domnívá, že značka je nejvyšší zárukou kvality, a tak utrácejí nemalé peníze za značkové věci. I značkové věci jsou však mnohdy vyráběny strojově, tudíž se kvalitou tolik neodlišují od levných věcí. Pokud tedy toužíte po kvalitě, a chcete rovněž ušetřit, nehledejte značku, ale porovnávejte.

garance kvality

Potraviny

Co se potravin týče, zde se určitě nerovná cena kvalitě. Příkladem je třeba případ, kdy se v nejmenovaném obchodním řetězci objevily dva druhy piva od stejného výrobce, ale pouze s jinou etiketou. Jeden druh piva (toho stejného piva) měl etiketu s označením obchodního řetězce, a byl tedy o polovinu levnější. Ten druhý měl značku slavného pivovaru, tudíž stál dvakrát tolik. To, že je nějaká značka známá ještě neznamená, že nabízí kvalitnější potraviny. V tomto případě je vždy potřeba posoudit ingredience, které jsou vždy uvedeny na etiketě. Značkové věci jsou totiž dražší především proto, že investují do reklamy, která na vás cílí ze všech médií, a vy pak podléháte dojmu, že se jedná o něco víc. V testech kvality pak mnohdy právě ty značkové potraviny pohoří, oproti těm levnějším. Co se však masa, zeleniny a ovoce týče, zde se vyplatí si připlatit, nikoliv však v řetězcích, ale cílit na malé pěstitele, nejlépe z lokálních zdrojů, kteří nabízejí své produkty v bio kvalitě, a práci dělají opravdu pečlivě. V tomto případě platíte více právě proto, že veškerá práce těchto pěstitelů je mnohem náročnější. Maso z volného chovu není plné steroidů, a tudíž za mnohem více práce získají méně produktu, který vám pak nabídnou.

ruka s fajfkou

Oblečení

Co se oblečení týče, obecně platí, že dražší značky jsou kvalitnější, než například oblečení z tržnic. To je sice rozhodně pravda, ale také zde platíte převážně za značku. Oblečení ve stejné, mnohdy i vyšší kvalitě, vám mohou nabídnout šikovné švadleny, také za lepší cenu. Mnohdy se lidé diví, proč se ruční výrobky prodávají tak draze. Pravdou ale je, že naproti výrobkům známých značek, které jsou mnohdy vyráběny strojově, bývají ještě cenově výhodné, a často kvalitnější.

Aby byly peníze

  • 16. 11. 2020

Jistě si tu nemusíme sáhodlouze popisovat, k čemu lidé potřebují peníze, že? Potřebují je prostě proto, aby je mohli utrácet. A to za cokoliv, co je jenom napadne. Někdo potřebuje to a někdo ono, někdo touží po jednom a jiný po jiném zboží, někdo chce využít takovou nebo onakou službu. A ostatní lidé člověku vyhoví v jeho přáních vesměs jedině tehdy, když za to dostanou zaplaceno, a to právě zmíněnými penězi. Které by lidem tedy rozhodně neměly chybět.

Jenže přesto nejednou chybí. Často se lze setkat s tím, že někdo potřebuje finanční prostředky, ale zkrátka je nemá. A aby je zase co nejdříve a v dostatečném množství měl, musí si někdo podobný nejednou chybějící peníze půjčit. Protože někdy lze využít i úspory, někdy se dá i dost rychle nějaká ta koruna přivydělat, ale nejednou nic z toho není možné. A půjčka pak určitě přijde vhod.

srolované bankovky

Tedy pokud si člověk vybere tu pravou. Protože není půjčka jako půjčka.

Pokud si člověk vybere z nabídky, jež na trhu financí je, špatně, lehce se stane, že odejde s nepořízenou. Nikdy totiž není zaručené, že bude takový žadatel považován za bonitního, tedy skýtajícího záruku řádného splacení. A když tento nepřesvědčí, že vše dokáže a bude ochoten splatit, má smůlu.

svazek dolarů

Ale pokud se stane volbou dotyčného americká hypotéka bez dokládání příjmů, je daleko pravděpodobnější, že i ve velice složité situaci tento uspěje. Tady se totiž nevyžaduje nic zase až tak nesplnitelného. Zde se musí dát do zástavy nemovitost, zde je třeba, aby měl zájemce z čeho splácet, ale tím povinnosti prakticky končí. A uspěje tu tedy třeba i ten, kdo nic moc nevydělává, kdo má záznam v registrech dlužníků, exekuci a podobně.

A uspět se tu dá za ideálních podmínek, protože je nebankovní společnost daleko svolnější k flexibilní dohodě, než nějaká ta klasická banka. A tak se tu dá ideálně nastavit i výše splátek, i doba splácení, i další věci. A to přijde vhod.

Ulehčete vaší peněžence

  • 12. 3. 2020

Čím se konec měsíce blíží, tím se naše peněženka zmenšuje. Máte přehled o svých měsíčních výdajích? Máme pro vás tipy, které vám mohou pomoci vytvořit si finanční polštář.
Nejprve je důležité vyčíslit si, kolik je váš měsíční příjem. Minimálně v takové výši by měla být i finanční rezerva. Tedy jeden plat. Někteří odborníci dokonce tvrdí že proto, abyste byli v suchu, měli byste mít finanční rezervu ve výši až šesti platů. Lehce se to čte, hůře provádí. Přitom stačí „jen“ odkládat nějakou tu stovku stranou a zařadit si to do své životní rutiny. Začátek je nejtěžší, pak už to jde samo.
Vytvořte si druhý účetKonec měsíce nemusí znamenat prázdnou peněženku
Nejdůležitější je mít si peníze kam ukládat. Založit si druhý účet už dnes není nic složitého. Mnohdy vám k tomu stačí jen připojení k internetu. Na první účet si nechte posílat výplatu a odesílejte z něj platby, které musíte zaplatit. Například nájemné, poplatky za elektřinu a televizi, splátky, pojištění atd. Druhý účet pak bude sloužit čistě pro vaši potřebu. Tím odpadnou věčné otázky typu: „Kolik si měsíčně můžu dovolit utratit?“. Naopak tím rychle získáte přehled o vašich měsíčních výdajích.
Odkládejte si peníze na horší časy
Začátek je nejtěžší, ale čím dříve začnete, tím si na to dříve zvyknete. Odkládejte si proto každý měsíc stejně vysokou částku a vytvořte si na ní trvalý příkaz. Správně by to mělo být 10% z výplaty, ale pokud si takovou sumu nemůžete dovolit, dávejte stranou alespoň něco. Můžete k tomu využít tzv. spořicí obálky, které lze pojmenovat a stanovit si cíl.
Pokud něco zbyde z toho, co jste nekoupili, uložte si to také. Měli jste se sejít s kamarády na večeři, ale nakonec jste nikam nešli? Uložte si peníze, které byste utratili za jídlo a pití.Vytvořte si finanční rezervu

Nechte si poradit

Finanční poradce je živnostník, který pomáhá lidem hospodařit. Pokud neumíte nakládat s penězi, najděte si někoho, pro koho je to denní chléb. Zeptejte se lidí ve svém okolí a dejte na doporučení. Budete překvapeni, kolik z nich má svého finančního poradce. Ten vám pomůže nejenom udržet fit vaši peněženku, ale nabídne například i různé investice, které vám budou ušity na míru.