Styl – každý z nás je jedinečnou bytostí a nelze nikdy nikoho zařadit do škatulky tak, jako oblékáte vojáky do uniformy. I vojáci v uniformě jsou každý jiný a nemůžete očekávat, že se každý bude chovat stejně podle nějaké šablony. Podobné je to i co se týče životních stylů a stylů v zařizování domácnosti, někomu vyhovuje moderní minimalismus, někdo dává přednost spíše rustikálu nebo vintage stylu, pro někoho je radost mít doma retro prvky, někdo se zhlédl ve skandinávském stylu a pro někoho je inspirativní jižní Francie – oblast Provence.
Osvětlení – bytový designér může být prospěšný i co se týče koncepce osvětlení. Již dávno neplatí, že co místnost, to jedno stropní centrální svítidlo. Osvětlovací tělesa mohou vytvářet hru světla a stínu, mohou vyzdvihovat intimitu, navozovat romantiku a relaxační atmosféru. Svítidla lze opatřit stmíváním, změnou barev a časovačem spínání či vypínání.
Souhra a kontrast barev – designér se zabývá i kombinacemi barev a některé projekty bývají velice zajímavé, co se týče jejich souladu či kontrastu. Umět ladit k sobě barvy, abyste z celkového konceptu měli dobrý pocit, je někdy spíše otázkou uměleckého cítění, než pracovní rutiny, designéři jsou svým způsobem umělci a tak vás mohou příjemně překvapit, jako malíř, kterému dáte do rukou štětec, plátno a paletu barev.
Rozmístění nábytku – snažili jste se někdy posouvat nábytkem, ale nepodařilo se vám ani na desátý pokus docílit požadovaného estetického efektu? Pak požádejte o spolupráci designéra, který vám možná navrhne něco, o čem jste dosud neměli tušení.
Dekorativní prvky – bytový architekti, to není jen postel, skříně, komody, sedací souprava, lustr a koberec, designéři navrhují do příbytku celou řadu dekorativních i funkčních předmětů, jako je stínící technika, keramika, pokojové rostliny, přehozy a polštářky, poličky, obrazy, sošky a plastik a mnoho dalších součástí bytového vybavení.