Hlavně s rozumem

Kde dneska můžeme potkat počítače? To je jasné. Přece skoro všude. PC jsou na úřadech, ve školách, v továrnách, v obchodech, v hernách, v domácnostech, zkrátka pomalu všude. A jestli někde nejsou, pak by se tam určitě daly instalovat, jenom to ještě nikoho nenapadlo. A proč jsou počítače skoro všude? Přece proto, aby je lidi mohli používat. Používat je totiž potřebujeme. A když nepotřebujeme, tak aspoň chceme. Co nám PC nabízejí? Spoustu dobrých věcí. Ale i spoustu možných problémů. A tak je musíme chválit. Ale taky se před nimi mít na pozoru. Počítače nám třeba můžou pomáhat v komunikaci s jinými lidmi, která by se jinak zvládnout nedala. Ale taky nás můžou spojit s někým, kdo to s námi nemyslí dobře, a můžeme být virtuálně poškození.

dítě u počítače

Přes počítač můžeme nakupovat, utrácet peníze a za ně dostávat výhodně to, co chceme. Ale taky nás může přes počítač někdo ošidit nebo přímo okrást. Ne vždycky dokážeme odhalit, jaké má ten druhý, kterého neznáme, úmysly, a můžeme mu naletět. Počítače nám můžou pomáhat zpracovávat a uchovávat data. Ale když se pak porouchají, o data přijdeme, a někdy nám někdo taková data ukradne, třeba i na dálku s pomocí virů. Kvůli PC se můžeme docela snadno vzdělávat, bez toho, že by se chodilo někam do školy. Ale taky nás tu můžou pochybné existence ohlupovat, když chtějí, což někdy včas neprokoukneme.

studenti s počítači

PC můžou řídit výrobu, logistiku a služby, ale když si postaví hlavu, můžou udělat víc škody než užitku. A taky nás můžou dobře bavit různými hrami, ale taky nás tím okradou o čas, který nám potom chybí na jiné věci, které jsou taky důležité. A tak se dají počítače někdy chválit a někdy taky ne. I když se vlastně počítače dají skoro jenom chválit. Za většinu toho špatného, co nám někdy udělají, přece PC nemůžou. Za to můžou lidi, kteří počítače používají. A ne na počítače, ale na lidi by si tu měl dát každý pozor.

About the Author

You may also like these