Ulehčete vaší peněžence

Čím se konec měsíce blíží, tím se naše peněženka zmenšuje. Máte přehled o svých měsíčních výdajích? Máme pro vás tipy, které vám mohou pomoci vytvořit si finanční polštář.
Nejprve je důležité vyčíslit si, kolik je váš měsíční příjem. Minimálně v takové výši by měla být i finanční rezerva. Tedy jeden plat. Někteří odborníci dokonce tvrdí že proto, abyste byli v suchu, měli byste mít finanční rezervu ve výši až šesti platů. Lehce se to čte, hůře provádí. Přitom stačí „jen“ odkládat nějakou tu stovku stranou a zařadit si to do své životní rutiny. Začátek je nejtěžší, pak už to jde samo.
Vytvořte si druhý účetKonec měsíce nemusí znamenat prázdnou peněženku
Nejdůležitější je mít si peníze kam ukládat. Založit si druhý účet už dnes není nic složitého. Mnohdy vám k tomu stačí jen připojení k internetu. Na první účet si nechte posílat výplatu a odesílejte z něj platby, které musíte zaplatit. Například nájemné, poplatky za elektřinu a televizi, splátky, pojištění atd. Druhý účet pak bude sloužit čistě pro vaši potřebu. Tím odpadnou věčné otázky typu: „Kolik si měsíčně můžu dovolit utratit?“. Naopak tím rychle získáte přehled o vašich měsíčních výdajích.
Odkládejte si peníze na horší časy
Začátek je nejtěžší, ale čím dříve začnete, tím si na to dříve zvyknete. Odkládejte si proto každý měsíc stejně vysokou částku a vytvořte si na ní trvalý příkaz. Správně by to mělo být 10% z výplaty, ale pokud si takovou sumu nemůžete dovolit, dávejte stranou alespoň něco. Můžete k tomu využít tzv. spořicí obálky, které lze pojmenovat a stanovit si cíl.
Pokud něco zbyde z toho, co jste nekoupili, uložte si to také. Měli jste se sejít s kamarády na večeři, ale nakonec jste nikam nešli? Uložte si peníze, které byste utratili za jídlo a pití.Vytvořte si finanční rezervu

Nechte si poradit

Finanční poradce je živnostník, který pomáhá lidem hospodařit. Pokud neumíte nakládat s penězi, najděte si někoho, pro koho je to denní chléb. Zeptejte se lidí ve svém okolí a dejte na doporučení. Budete překvapeni, kolik z nich má svého finančního poradce. Ten vám pomůže nejenom udržet fit vaši peněženku, ale nabídne například i různé investice, které vám budou ušity na míru.

About the Author

You may also like these