Značka versus kvalita

Spousta lidí se mylně domnívá, že značka je nejvyšší zárukou kvality, a tak utrácejí nemalé peníze za značkové věci. I značkové věci jsou však mnohdy vyráběny strojově, tudíž se kvalitou tolik neodlišují od levných věcí. Pokud tedy toužíte po kvalitě, a chcete rovněž ušetřit, nehledejte značku, ale porovnávejte.

garance kvality

Potraviny

Co se potravin týče, zde se určitě nerovná cena kvalitě. Příkladem je třeba případ, kdy se v nejmenovaném obchodním řetězci objevily dva druhy piva od stejného výrobce, ale pouze s jinou etiketou. Jeden druh piva (toho stejného piva) měl etiketu s označením obchodního řetězce, a byl tedy o polovinu levnější. Ten druhý měl značku slavného pivovaru, tudíž stál dvakrát tolik. To, že je nějaká značka známá ještě neznamená, že nabízí kvalitnější potraviny. V tomto případě je vždy potřeba posoudit ingredience, které jsou vždy uvedeny na etiketě. Značkové věci jsou totiž dražší především proto, že investují do reklamy, která na vás cílí ze všech médií, a vy pak podléháte dojmu, že se jedná o něco víc. V testech kvality pak mnohdy právě ty značkové potraviny pohoří, oproti těm levnějším. Co se však masa, zeleniny a ovoce týče, zde se vyplatí si připlatit, nikoliv však v řetězcích, ale cílit na malé pěstitele, nejlépe z lokálních zdrojů, kteří nabízejí své produkty v bio kvalitě, a práci dělají opravdu pečlivě. V tomto případě platíte více právě proto, že veškerá práce těchto pěstitelů je mnohem náročnější. Maso z volného chovu není plné steroidů, a tudíž za mnohem více práce získají méně produktu, který vám pak nabídnou.

ruka s fajfkou

Oblečení

Co se oblečení týče, obecně platí, že dražší značky jsou kvalitnější, než například oblečení z tržnic. To je sice rozhodně pravda, ale také zde platíte převážně za značku. Oblečení ve stejné, mnohdy i vyšší kvalitě, vám mohou nabídnout šikovné švadleny, také za lepší cenu. Mnohdy se lidé diví, proč se ruční výrobky prodávají tak draze. Pravdou ale je, že naproti výrobkům známých značek, které jsou mnohdy vyráběny strojově, bývají ještě cenově výhodné, a často kvalitnější.

About the Author

You may also like these