Něco o zářivkách

  • 19. 4. 2020

Pokud bychom měli funkci tohoto svítidla rozebrat do detailu, ne nebojte se, nebudeme, tak bychom se museli vrátit do školních lavic, a to do chemie. Museli bychom si zopakovat, co je to baryum, stroncium, neon, argon a další možné chemické názvy. Protože právě to je vlastně mimo jiných věcí základem svítivosti zářivky. Ta je tvořena trubicí s elektrodami na obou koncích. Jednoduché že?

Druhy zářivek

No, ono to zas tak jednoduché není. Zářivka by jaksi nesvítila, kdyby nebyla ona trubice naplněná nějakými parami, třeba parami rtuti. O toho přidáme ještě argon a hups, máme směs, která svítí.

Bohužel to světlo nevidíme, neb jaksi nelze. Ono je totiž většinou v ultrafialové části, a to je problém. Tak jak to že to svítí? Ptáte se. Inu, nesvítí samotná náplň, ta by musela shořet či explodovat. Proto jsou stěny skleněné trubice nanesené nějakým luminoforem, což je věcička, která nám převede v podstatě teplo na světlo. Tak to je stručně o tom, jak zářivka funguje. Opravdu stručně podrobnosti jako třeba o startéru, bimetalovém pásku a tak podobně zde nelze rozebírat, to by bylo na knihu.

Ještě se můžeme, opět ve stručnosti, podívat na druhy zářivek a pak již přejdeme k tomu nejdůležitějšímu.

Takže druhy zářivek mohou být například tyto.

  • Lineární

  • nástrčné

  • T5HO

  • T5HE

  • kompaktní

a tak dále a tak dále. Tyto se pak ještě dělí na integrované, neintegrované, kruhové a další. Nu a nyní kde si je můžete koupit? Ne v nejbližším řeznictví zcela jistě ne. Nechoďte tam. Vlastně nechoďte nikam a podívejte se na web, na který se dostanete kliknutím myši na to modré slovo nahoře. Firma Lightpark zde prodává neuvěřitelné množství druhů, a prostě si nelze nevybrat. Není zde snad taková zářivka, která by vám, potažmo jakémukoli kupujícímu „nepasovala“ tak, kam to on nebo vy potřebujete.

Schéma zářivky

Vybírejte, objednávejte a v klidu čekejte, než vám je přivezou až do domu. A pak uvidíte, jak se vám rozsvítí. Zářivka.